PROTOKOL ZA IZVAJANJE OBVEZNEGA IN RAZŠIRJENEGA PROGRAMA V ČASU IZVAJANJA MODELA C- OŠ: vračanje učencev 1. triletja v šolo veljavno 9. 2. 2021
Protokol je izvedbeni načrt za izvajanje programa šole in zajema organizacijo dela in zadolžitve vseh, ki bodo delali v prostorih šole.
Osnova za izdelavo protokola:
- Okrožnica Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport (MIZŠ), št. 6030-1/2021/10, z dne 20. 1. 2021, vključno s prilogami;
- Poostrena higienska priporočila za izvajanje pouka v osnovni šoli za preprečevanje širjenja SARS-Co-V-2, Model C, z dne 13. 1. 2021, Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ);
- Okrožnica Zavoda RS za šolstvo, št. 091-1, vključno s prilogama.
Prosimo, da ob vstopanju v šolo in v sami šoli upoštevate predpisani protokol, hkrati pa prosimo, da starši s protokolom seznanite svoje otroke, za kar bodo sicer v šoli poskrbeli tudi učitelji.
1. Prihod v šolo
- Priporočamo, da za varen prihod v šolo in odhod iz nje v čim večji meri poskrbite starši.
- Šolski prevoz (kombi, avtobus) bo v sodelovanju z MO Novo mesto organiziran po zahtevanih protokolih (potniki sedijo v cikcak razporeditvi, stalno uporabljajo maske in razkužujejo roke ob vhodu in izhodu v/iz vozila, spremlja jih delavec šole).
2. Vstop v šolo
- V šolo pridejo le popolnoma zdravi učenci in delavci šole.
- Učenci v stavbo vstopajo sami, brez staršev.
- Učenci ob vstopu v šolo nadenejo masko (pokrijejo nosni in ustni predel) in razkužijo roke.
- Ob vstopu v šolo učenci upoštevajo tudi navodila dežurne osebe.
- Učenci oddelkov 1. in 2. razreda vstopajo v šolo skozi gornje vhode/izhode, učenci oddelkov 3. razreda pa na glavnem vhodu/izhodu. Vsaka vrata nadzoruje dežurni zaposleni šole. Vstop v šolo je mogoč od 6:00 – 7:50, nato se vrata šole zaklenejo in se ponovno odklenejo ob 8:10, ko po skupinah razporejeni učenci vstopijo v šolo skupaj z razrednikom. Nadalje je šola zaklenjena.
- Učenci, ki bodo prišli v jutranje varstvo, vstopajo skozi zgornji vhod šole.
Vstop v šolo je dovoljen izključno učencem in zaposlenim.
*Starši vrtčevskih otrok vstopajo skupaj z otroki skozi glavni vhod, po stopnišču do vrtca. Za red skrbi Vrtec Pedenjped/Sapramiška.
Druge osebe v šolo lahko vstopajo izključno po predhodni najavi in ob uporabi zaščitne maske, ki so si jo dolžne priskrbeti sami.
Ob vstopu v šolo se vstopajoči odrasli razkužijo z razkužilom, ki je na voljo na mizah ob vhodu.
Učenci se razkužujejo potem, ko odložijo garderobo, in sicer se razkužujejo ob vstopu v matično učilnico – pred pričetkom pouka.
Zaposleni vstopajo v šolo in iz nje izstopajo izključno skozi spodnji in glavni vhod. Ob vstopu si razkužijo roke z razkužilom, ki je tam na voljo. Ob vstopu v šolske prostore morajo vsi zaposleni nositi zaščitne maske.
3. Matična učilnica
- Pouk poteka v oddelku.
- Vsakemu oddelku je določena matična učilnica, ki je učenci tudi med odmori ne zapuščajo.
- Šola poleg pouka organizira tudi jutranje varstvo in podaljšano bivanje, vendar se učenci ne mešajo ali združujejo z učenci drugih oddelkov, zato so ves čas, že od prihoda v jutranje varstvo in do konca podaljšanega bivanja v svoji matični učilnici.
(Staršem priporočamo, da skrajšajo bivanje otrok v šoli izven pouka, kolikor se le da.)
- Skladno s priporočili NIJZ se izvajajo tudi ure dodatne strokovne pomoči oziroma individualne in skupinske učne pomoči, vendar se pri tem učenci različnih oddelkov ne združujejo.
- V matični učilnici oz. v matičnem oddelku učencem nošenje mask ni potrebno, obvezno pa je nošenje mask v skupnih prostorih oz. izven matične učilnice, npr. pri vstopu v šolsko stavbo in na poti do svoje učilnice, na poti v sanitarije,…
- Učenci se po šoli gibajo v skladu s predpisi NIJZ z 1,5 oz. 2. m medosebno razdaljo. Ta določba velja smiselno za razrede, hodnike in druge prostore šole.
- Učenci posamične matične učilnice uporabljajo izključno vnaprej določene toaletne prostore – tiste, ki so matični učilnici najbližje.
4. Izvajanje higienskih ukrepov
- Vsi dosledno upoštevajo vsa higienska priporočila, na kar učence opozarjajo učitelji v učilnicah in piktogrami v učilnicah in v skupnih prostorih (higiena kihanja, kašlja, pogosto umivanje rok, razkuževanje rok in površin, ohranjanje medsebojne razdalje, uporaba maske,…)
- Odrasli, zaposleni in starši, so dolžni nositi masko ves čas v šolskih prostorih in na zunanjih površinah šole
- Učenci in zaposleni se ne zadržujejo pred sanitarnimi prostori, na hodnikih,… in se ne združujejo.
- Vrata učilnice so odprta do začetka pouka, zato, da se čim manjkrat dotakne kljuke. Pred začetkom pouka učitelj zapre vrata, kljuko pa na obeh straneh obriše s papirnato brisačko, prepojeno z razkužilom.
- Učitelj, ki je zadolžen za posamično matično učilnico, pred pričetkom pouka temeljito prezrači učilnico tako, da odpre okna in pusti odprta vrata. Okna nato zapre, vrata pa, kot določeno v prejšnjem odstavku te točke, pusti odprta do pričetka pouka.
- Po vsaki šolski uri – med vsakim odmorom učitelj, ki je izvedel predhodno uro in sedaj odhaja iz učilnice, izvede vsaj kratkotrajno zračenje učilnice.
- Zaradi pogostega zračenja učilnic priporočamo staršem, da imajo učeni s seboj dodatna oblačila.
5. Preventivni ukrepi v učilnicah
V učilnicah so:
- umivalniki s tekočo vodo,
- podajalniki papirnatih brisač,
- koši za smeti,
- razkužilo z najmanj 70% etanola (koncentracija 70 – 80%).
- Ob vstopu v učilnico si učenci razkužijo roke.
- Ob odhodu domov si učenci razkužijo roke.
- Računalnik v posamezni učilnici lahko uporablja izključno učitelj.
- Učence mora učitelj dosledno spodbujati k rednemu in pravilnemu umivanju rok. Učence prve triade dodatno usmerja učitelj.
6. Odmori in šolska prehrana
- Med odmori učenci praviloma ostajajo v matični učilnici. Enako velja za odmor, ko poteka šolska malica. Učenci učilnic med odmori ne zapuščajo, razen za odhod na stranišče – posamezno in izmenjaje. Pri odhodih na stranišče mora dežurni učitelj v vsakem nadstropju paziti, da se v toaletnih prostorih ne naredi gneča. Tudi v toaletnih prostorih so učenci dolžni upoštevati medsebojno razdaljo.
- Malica je pripravljena enoporcijsko, hrana je zaščitena s folijo. Učenci malicajo izključno v svoji matični učilnici.
Hrano pri malici razdeli učitelj, ki si pred tem temeljito umije roke z vodo in milom. Malico pred matične učilnice pred pričetkom odmora za malico prinese kuhinjsko osebje.
- Pred pričetkom malice učenci svojo mizo obrišejo s papirnato brisačko in razkužilom. Nato naredijo pogrinjek iz papirnate brisačke. Pred zaužitjem si učenci temeljito umijejo roke z vodo in milom. Po zaužitju ostanke odvržejo v za to namenjene koše – ločevanje odpadkov: papir, plastika, itd. Nato obrišejo svojo mizo s papirnato brisačko in razkužilom. Temu sledi temeljito umivanje rok z vodo in milom.
- V prvi triadi pri čiščenju in razkuževanju miz pomaga učitelj.
- Ostanke hrane in embalažo ter morebitno posodo odnese kuhinjsko osebje.
- KOSILO: Pripravljajo se enoporcijska kosila, ki jih učencem razreda razdelijo kuharji v matičnih oddelkih od 11. 30 do 12.00. Učenci 2. in 3. razreda kosijo v jedilnici (od 12. 00 do 13.00) znotraj svojega oddelka v skladu z navodili NIJZ.
7. Odhod domov
Učenci odhajajo domov posamično oziroma tako, da ohranjajo medsebojno razdaljo 1,5 – 2,0 m. Ob odhodu domov šola zagotovi dežurno osebje na hodnikih ob izhodu iz šole, da učence opozarja na spoštovanje ukrepov.
Starši učencev, ki so v podaljšanem bivanju, svoje otroke ob poprej individualno dogovorjeni uri med staršem in učiteljem v podaljšanem bivanju počakajo pred šolo, na za to določenih točkah in v varni medosebni razdalji, to je 1,5 – 2,0 m do druge osebe.
Priporočamo, da učenci (zlasti 3. razred), odidejo domov čimprej po pouku.
8. Čiščenje prostorov
Šola zagotavlja, da so šolski prostori temeljito očiščeni z običajnimi sredstvi, ki jih sicer uporablja za čiščenje.
V času trajanja pouka poteka redno čiščenje in razkuževanje površin. Po končanju pouka čistilke izvedejo temeljito čiščenje vseh prostorov v stalni uporabi z razkuževanjem miz, stolov, kljuk, ograj, držal in drugih površin, ki se jih učenci in zaposleni dotikajo. Površine, ki se jih dotikamo pogosteje, kot npr. kljuk, ograj, držal, stikal, potezne vrvice v toaletnih prostorih ipd , čistilke razkužujejo najmanj 2x dnevno. V prostorih, ki niso v stalni uporabi, se razkuževanje tovrstnih površin opravi enkrat dnevno, ob koncu pouka.
Čistilke imajo zagotovljeno zadostno količino ustreznih razkužil in osebne varovalne opreme.
9. Komunikacija
- Komunikacija med starši in učitelji poteka preko telefona in/ali video povezave.
- Na enak način potekajo tudi govorilne ure in roditeljski sestanki.
10. Drugi ukrepi
Šola bo v 2 (dveh) dneh pred ponovnim pričetkom pouka poskrbela intenzivno izpiranje vodovodnega omrežja tako, da se poveča pretok pitne vode v vodovodnem omrežju na vseh pipah v stavbi.
Hišnik očisti mrežice in druge nastavke vseh pip in jih očisti vodnega kamna in drugih oblog.
11. Sprejem, uporaba, veljavnost
V času uporabe tega protokola se zaradi prilagoditev okoliščinam, nastalim zaradi višje sile, lahko začasno smiselno spremenijo Pravila hišnega reda, katerih sprejem in sprememba je v pristojnosti ravnatelja šole.
Nevenka Kulovec, ravnateljica
Novo mesto, 28. 1. 2021