Sprehodili smo se po mostovih našega mesta

V ponedeljek, 5. 2. 2024, smo učitelji izbirnih predmetov ŠZZ, ŠZS in FIE za učenke in učence 8. in 9. razreda organizirali pohod po naši bližnji okolici. Na razgledni terasi pred Štukljevo brvjo nas je pričakala vodnica Pohodniškega društva Novo mesto, gospa Majda Markovič. Popeljala nas je po novi sprehajalni poti ob desnem bregu Krke, kjer smo naleteli na mnoge zanimivosti. Našo pozornost so pritegnile predvsem kamnite skulpture ob poti. Ustavljali smo se na točkah, kjer nas je pritegnil vabljiv razgled na brvi in mostove. Tu nam je gospa Markovič predstavila zgodovino, tehnične značilnosti in različne anekdote, povezane z njihovo preteklostjo.

Na Julijini brvi smo imeli najdaljši postanek in uživali ob pogledih na Gorjance, Breg, Loko, obnovljen Julijin dvorec, izliv Težke vode v Krko, Šmihelski, Železniški in Kandijski most. Pot smo nadaljevali do obeležja Knafelčeve markacije na začetku Župančičevega sprehajališča. Ogledali smo si najstarejši – Kandijski most, ki je bil zgrajen 1898 in pred nekaj leti temeljito obnovljen. Na njem smo naredili postanek, se zazrli v globino in se spomnili na skoke z mostu, ki se tu odvijajo vsako poletje. Ozrli smo se tudi na stari del mesta proti Kapitlju in Glavnemu trgu. Po ogledu smo pot nadaljevali mimo avtobusne postaje do OŠ Drska.

Naši prisrčni vodnici se zahvaljujemo za odlično vodenje v prelepem sončnem dnevu.

S. L.

You may also like...

Accessibility