STROKOVNA EKSKURZIJA ŠOLSKIH KNJIŽNIČARJEV DOLENJSKE

Člani aktiva smo strokovno ekskurzijo začeli z vodenim ogledom NUK-a in predstavitvijo Plečnikovih idej o katedrali znanja. Ogledali smo si tudi razstavo o 250-letnici Narodne in univerzitetne knjižnice. Kot naslednici licejske knjižnice je njene začetke mogoče postaviti v leto 1774, ko je bilo po odločitvi Marije Terezije v javno uporabo namenjenih prvih 637 knjig. Danes NUK hrani temeljno nacionalno zbirko slovenike, zbirko temeljne študijske literature in zbirke posebnega knjižničnega gradiva. Od prvih 637 knjig se je do danes zbirka povečala na več kot 3.000.000 enot gradiva. Na razstavi je možen ogled originalne izdaje Slave vojvodine Kranjske.

V drugem delu smo si ogledali specialno Knjižnico slepih in slabovidnih Minke Skaberne. Gaja Bec iz Zveze slepih in slabovidnih nam je predstavila delovanje in zgodovino knjižnice, pripomočke, s katerimi si pomagajo slabovidni, zakonitosti brajeve pisave in načine zapisovanja te vrste abecede. Videli smo tudi njihove prostore, knjižnično zbirko, snemalni studio, se seznanili z načini včlanjevanja v knjižnico. Ob koncu smo si ogledali zbirko fotografij, ki je prilagojena za slepe in slabovidne. Člani Zveze slepih in slabovidnih se trudijo s predstavitvijo svojega dela in opozarjajo na svoje pravice o dostopnosti do (vseh) ustanov. Tudi v šolah se knjižničarji srečujemo z različnimi uporabniki, ki potrebujejo prilagoditve pri branju. Več informacij bomo zagotovo dobili v tej specialni knjižnici.

Hvala članom aktiva za prijetno druženje.

Zapisala vodja aktiva Mojca Mežik.

 

     

You may also like...

Accessibility